Zaburzenia trawienne u psa – co to oznacza?
Niejeden opiekun czworonoga miał do czynienia z problemami żołądkowo-jelitowymi u swojego pupila, dającymi takie objawy jak: niestrawności, biegunki, zatrucia, alergiczne reakcje na pokarm, choroby jelit czy problemy związane z połknięciem ciała obcego. Zaburzenia trawienia zazwyczaj łatwo wyleczyć, ale jednocześnie warto pamiętać, że nawracające choroby mogą wiązać się z nadwrażliwością układu pokarmowego czy czynnikami stresowymi. Na co zwrócić uwagę, jeśli pupil cierpi na tego typu dolegliwości? O czym warto wiedzieć?
Problemy trawienne u psa – czyli?
Czym tak naprawdę są problemy żołądkowe u psa? Zaburzenia trawienia to dolegliwości, które uniemożliwiają psu prawidłowe trawienie lub wpływają na zmianę tempa przechodzenia pokarmu przez układ pokarmowy. Takie problemy zdrowotne zdarzają się u zwierząt stosunkowo często na przykład na skutek nieprawidłowego żywienia lub połknięcia przez pupila czegoś, co nie powinno się znaleźć w jego układzie pokarmowym. Co robić, gdy problemy z trawieniem się pojawią u pupila?


Po pierwsze – zanotuj objawy
Nie da się zignorować kłopotów gastrycznych, łatwo je zauważyć, jeśli ma się pod opieką czworonożnego przyjaciela. Gdy pies cierpi na niestrawność lub zatrucie, problemy pojawią się zazwyczaj nagle i mają dość gwałtowny przebieg.
Można spodziewać się:
- wymiotów,
- biegunek,
- wzdęć,
- zatwardzenia lub zatrzymania oddawania kału,
- krwi lub śluzu w odchodach,
- bolesności w obrębie jamy brzusznej pupila.
Należy zwrócić też uwagę na zachowanie czworonoga. Pierwszym objawem nadchodzącej choroby jest zazwyczaj wyraźne posmutnienie i apatia. Pies nie ma wtedy ochoty na zabawę i spacery, ma mniejszy apetyt, a czasami wręcz odmawia spożywania posiłków. Takie symptomy powinny obudzić czujność opiekuna.


Po drugie – nie zwlekaj z wizytą
Widzisz, że Twój czworonożny przyjaciel nie czuje się najlepiej? Nie ma co zwlekać: problemy trawienne u psa nie wróżą niczego dobrego, więc czym prędzej udaj się z nim do gabinetu weterynaryjnego. Gwałtowne wymioty, czy biegunka mogą prowadzić do odwodnienia organizmu i powstania zaburzeń elektrolitowych, natomiast ciało obce w jelitach to poważne zagrożenie życia pupila, więc nie ma chwili do stracenia i trzeba psu jak najszybciej pomóc. Szybkie podjęcie leczenia skraca czas rekonwalescencji, poprawia rokowania pacjenta i co najważniejsze - łagodzi jego cierpienie.
Lekarz weterynarii zacznie od wywiadu i dokładnego badania klinicznego. Na dalszym etapie konieczna może się okazać dalsza diagnostyka taka jak USG jamy brzusznej, badania krwi czy badania kału m.in na obecność pasożytów. W poważniejszych przypadkach często wykonuje się również zdjęcia rentgenowskie lub nawet gastroskopię. Na pewno pomogą wykryć przyczynę problemu i pozwolą lekarzowi weterynarii podjąć odpowiednie kroki.
Przyczyny problemów trawiennych u psa
Przyczynami zaburzenia trawienia u psa poza problemami żołądkowymi mogą być również:
- urazy,
- leki,
- czynniki zakaźne: pasożyty, grzyby, wirusy,
- nagła zmiana diety,
- toksyny,
- zapalenia,
- alergie pokarmowe


Jak zapobiegać problemom trawiennym u psa?
Lepiej zapobiegać niż leczyć - o tym wszyscy doskonale wiemy. Czy rzeczywiście są jakieś sposoby na to, by zniwelować ryzyko dolegliwości gastrycznych u swojego pupila?
Problemy żołądkowe u psa często pojawiają się po zjedzeniu czegoś niepożądanego na spacerze czy podczas zabawy. Nie zawsze można temu zapobiec, ale jeśli pies ma skłonność do pożerania porzuconego, nieświeżego jedzenia, warto go bardziej pilnować, a w skrajnych przypadkach wyprowadzać pupila na spacer w kagańcu fizjologicznym.
Warto też zwrócić uwagę na zabawki, którymi bawi się pupil, wybierać takie, które nie mają małych, łatwych w połknięciu elementów oraz unikać przedmiotów, które zwierzak może pogryźć na kawałki. Takie ciało obce może narobić w psim ciele sporo bałaganu.
Zbyt łapczywie jedzenie również może być powodem dolegliwości żołądkowych u psa. Szybkie spożywanie posiłku często skutkuje wzdęciami, gazami i wymiotami. Najlepszym wsparciem w takiej sytuacji jest zapewnieniem psu spokoju podczas posiłku lub zastosowanie miski spowalniającej jedzenie lub maty węchowej.
Niezwykle ważne jest też odpowiednie dopasowanie karmy. Jeśli czworonożny przyjaciel ma jakiekolwiek niepożądane reakcje po posiłku, należy zwrócić uwagę na to, co znajduje się w jego misce.
Karma dla psa z problemami trawiennymi
Problemy trawienne u psa, tak jak u ludzi, leczy się odpowiednią dietą, która często musi być rygorystycznie przestrzegana przez całe życie. Jej zadaniem jest odciążenie układu pokarmowego przy jednoczesnym dostarczeniu pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Jak to zrobić? Jak skomponować lekką, łatwostrawną i wysoko przyswajalną dietę dla swojego pupila? Wystarczy wybrać odpowiednią karmę, a pupil od razu poczuje się lepiej. Jedną z propozycji może być Brit VD Gastrointestinal. To mięsna, pełnoporcjowa karma, bazująca na białku ze śledzia i łososia o wysokiej wartości biologicznej, która może stanowić podstawę diety u zwierząt wymagających specjalnego żywienia. Karma nie zawiera zbóż, dzięki czemu ma niższy indeks glikemiczny oraz ogranicza wystąpienia alergii i nietolerancji pokarmowych.
Problemy żołądkowe u psa najczęściej są powodowane zaburzeniami pasażu jelitowego. Zawarte w diecie nasiona i łuski babki płesznik wspierają perystaltykę jelit i usprawniają ich pracę, a dodatek pre- i probiotyków troszczy się o florę bakteryjną i minimalizuje ryzyko biegunek. Dieta ta ma wysoką gęstość kaloryczną, co oznacza, że możesz podawać swojemu pupilowi mniejsze porcje, co nie obciąża nadmiernie żołądka i jelit oraz minimalizuje ryzyko przekarmienia i pojawienia się kolejnych żołądkowych kłopotów, a dzięki smakowitości nadaje się do podawania w okresach choroby.

